19 Eylül 2008 Cuma

ORUÇTA SAĞLIK VAR!

Ramazan geldiğinde; Cennetin kapıları açılır, Cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar zincirlenir. (el-Buhârî, 3277; Müslim, 1079.)

Orucun, ruh ve beden üzerinde olumlu etkileri ve vücut sağlığı bakımından faydalı sonuçları tıbben de kanıtlanmış bir gerçektir. Pek çok hikmetleri olan oruç emrinin bu yönüne de Peygamber Efendimiz dikkatimizi çekerek şöyle buyurmuştur: “Oruç tutunuz ki, sağlıklı olasınız.”

Peygamberimizin bu evrensel mesajının taşıdığı anlam, çağlara ışık tutmakta, dinimizin emirlerindeki sır ve hikmetler zaman geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır. Burada sözü, konunun uzmanı olan tıp doktorlarına bırakarak orucun sağlık yönünden faydalarını bir kere de uzmanlarından dinleyelim:

Sindirim sistemi dinleniyor

Sağlam insanlara orucun hiç bir zararı yoktur. Aksine, “Oruç tutunuz, sıhhat bulursunuz” hadis-i şerifinde işaret buyrulduğu gibi, vücuda faydası vardır. 8-16 saat sindirim sisteminin, karaciğerin dinlenip kendini toparlaması büyük bir faydadır.

Oruç normal sıhhatli olan insanlar için çok faydalı bir perhiz teşkil eder. Az yemek ve itidal ile yaşamak sonucu oruç tutanlar genellikle Ramazan'da bir kaç kilo zayıflarlar. Bu suretle 11 ay zarfında vücutta depo edilen zararlı yağlar erimiş olur. Bu ise çağımızda herkese tavsiye edilen en mühim sağlık kuralıdır. Çünkü şişmanlık şeker hastalığına pek yakındır. Ayrıca damar sertliği, kalb hastalığı, tansiyon yüksekliği ve buna bağlı pek çok hastalığa müsait bir zemin hazırlar. Demek oluyor ki oruç, bütün bu dertlerden insanı koruyucu bir etki yapar.

Bu gerçeği, sadece bizim bilim adamlarımız değil, konuyu inceleyen yabancı bilim adamları da dile getirmektedir: 1940 Nobel Tıp ödülünü kazanan ünlü bilim adamı, Dr. Alexis Carrel 'L'Hamme, Cet inconnu’ adlı eserinde, oruç sırasında organizmalarda depo edilmiş besin maddelerinin harcandığını, sonradan bunların yerine yenilerinin geldiğini, böylece bütün vücutta bir yenilenme olduğunu ve orucun sağlık bakımından çok yararlı olduğunu söyler.

Hiç yorum yok: