8 Temmuz 2008 Salı

MEMLEKETİM OSMANİYE

Yüzölçümü: 974 km²

Nüfus: 458.782 (2000)

İl Trafik No: 80

Yukarı Çukurova’da, Ceyhan Nehri’nin doğu yakasında yer alan, alabildiğine geniş hinterlandıyla Osmaniye; Ceyhan Nehri, Hamıs, Karaçay, Kesiksuyu ve Sabun Çayları nedeniyle sulak, hem de Çukurova’yı doğuya bağlayan yolların kavşağında olması nedeniyle işlek bir bölgededir.

Çukurova'ya has zengin tarım toprakları ve geniş ormanları ile şirin bir ildir. Osmaniye; Karatepe, Aslantaş Açık Hava Müzesi ve Antik kentleriyle önemli turizim merkezidir.

Çeşitli doğal güzelliklere sahip olan memleketimin kilimleriyle çok ünlü,fıkralara konu olmuş bir köyü olan Karatepe ve kilimleri..

Image Hosted by ImageShack.us

Çocukluğumun en güzel yazlarını geçirdiğim bir de yaylamız var.Orada ki günler benim için her zaman unutulmaz olarak kalacak.Hala,her yaz yayla zamanı geldiğinde mis gibi çam kokuları,mis gibi sıcak pide kokuları burnumda tüter.Yayla deyince aklınıza hayvancılık için gidilen yaylalar gelmesin.Bizim yaylamız tamamen bunaltıcı sıcaktan kurtulmak için gidilen,şimdi her türlü teknolojinin olduğu bir yazlık diyebiliriz(Eskiden elektrik yoktu gaz lambasıyla oturur,aküye bağladığımız televizyonumuzu seyrederdik).Daha memlekete gidemedik,ama gidince sizler için o güzelliklerin bol bol fotoğraflarını çekip burada sergileyeceğim.Şimdilik bulabildiklerim bu kadar.
Image Hosted by ImageShack.us


Birde eski roma döneminden kalan tarihi yerler var meleketimde.Küçüklüğümde ,hafta sonları evde sıkılınca,şöyle bir gezmeye giderdik oralara.Ben oralarda gezerken toprakları hafif eşelediğimizde elimize pek çok tarihi eser parçası geçerdi.İşte o güzel yerler..

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Hiç yorum yok: